Studenten leggen basis voor recyclingmogelijkheden van rotan
16 juli 2025 | Rotan stoelen, bankjes en manden. Hoe kan de kringloop het grote aanbod rieten producten circulair verwerken en welke duurzame recycling-methodes zijn er? Met die onderzoeksvraag gingen Windesheim-studenten Global Project and Change Management de afgelopen maanden aan de slag. Conclusie: rotan is een containerbegrip. Er moeten eerst methodes worden gevonden om de verschillende materialen te duiden.
Het afgelopen jaar is het studententeam R-Solution (Diem Sopers, Julia Vink, Nicolo Romano, Pleun Horst en Mutiara Byland) aan de slag gegaan met de vraag van WaardeRing. Kringloopbedrijven komen deze materialenstroom namelijk vaak tegen maar hebben nog geen concrete oplossing als het niet meer verkocht kan worden. De bevindingen van de studenten vind je terug in dit magazine. Daarin vindt je ook verwijzingen naar de andere specifieke producten die zij voor hun project hebben ontwikkeld.
Wat zijn rieten producten precies?
Als je wilt weten wat er mogelijk is met de rieten stoel of mand moet je eerst goed snappen wat je precies in je handen hebt, ontdekten de studenten. Rotan (de studenten gebruiken het Engelse woord rattan) is afkomstig van de rotanpalm, vaak bewerkt met onder andere dieselolie en een anti-insectenmiddel, en afgewerkt met een chemische coating, een verflaag of zelfs allebei. Maar riet valt ook onder de term rotan, evenals bijvoorbeeld producten van wilgentenen. Ook die materialen worden wel of niet bewerkt. Daarnaast heb je nog de synthetische producten. In al deze gevallen zijn er verschillende dingen mogelijk, of juist niet. Het probleem is dat bij de productie van rotan artikelen geen recyclingcodes gebruikt worden, zoals bij plastic. De studenten hebben een tof filmpje gemaakt om medewerkers bij de kringloop te helpen begrijpen welk product ze in handen hebben (tekst gaat verder onder het filmpje):
Wat is er mogelijk?
Afhankelijk van welk soort rieten product je in je handen hebt, zijn er verschillende dingen mogelijk. Een onbewerkte stoel kan bijvoorbeeld door de shredder waarna er weer andere producten van gemaakt kunnen worden. Maar als het met een plastic laag is bewerkt, kan er op dit moment eigenlijk nog niks mee en moet het naar de verbrandingsoven. Erg zonde!
Labelsysteem en boomdiagram
Om producenten te stimuleren hier beter over na te denken en sneller duidelijk te maken om welk product het gaat, hebben de studenten een advies voor organisatiebeleid ontwikkeld om te voorkomen dat het materiaal verloren gaat aan het einde van de levenscyclus. De boodschap: ‘Het invoeren van een duidelijk labelsysteem voor rotanmaterialen is een essentiële stap richting een duurzame toekomst. Het bevordert de recyclebaarheid en vermindert afval in de meubelindustrie.’ Ook hebben de studenten een handig boomdiagram gemaakt. Aan de hand hiervan zie je in één oogopslag wat er mogelijk is met verschillende soorten rieten producten. Zo kan sneller een passende oplossing worden gevonden voor het artikel dat je in handen hebt (Klik voor een pdf-versie – tekst gaat verder onder de afbeelding):